wtorek, 14 lipca 2020

Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej (ul.Wzgórze 16)

Zamek Książąt Sułkowskich - charakterystyczna budowla wznosząca się na wzgórzu w centrum Bielska-Białej swoją nazwę zawdzięcza książęcemu rodowi Sułkowskich, którzy byli jej właścicielami przez prawie 200 lat, do roku 1945. Choć zamek nieodłącznie kojarzy się z Sułkowskimi, a jego wygląd zewnętrzny i wewnętrzny jest efektem kolejnej przebudowy dokonanej przez nich w XIX w., to jest on znacznie starszy, ponieważ sięga wieku XIV. Przez kilkaset lat był przebudowywany – od średniowiecznej warowni, przez renesansową rezydencję, aż po dzisiejszy wygląd. Przed rodziną Sułkowskich właścicielami byli Piastowie śląscy oraz różne rody szlacheckie węgierskie i austriackie. Od 1983 roku jego jedynym użytkownikiem jest Muzeum. Mimo że była to druga połowa XX wieku, to historia Muzeum sięga jego początków. W 1904 roku otwarto dla zwiedzających Muzeum Miejskie w Białej, a w 1906 Muzeum w Bielsku. Formalnie były to dwa osobne miasta. Jednak podczas hitlerowskiej okupacji niemieckie władze połączyły oba muzea w jedno – Heimatmuseum – i ulokowały je w Białej, w dawnym domu cechowym. W zamku Sułkowskich Muzeum znalazło się w 1945 roku, z inicjatywy Stanisława Oczki, który kierował placówką przez następne 35 lat.

Zbiory w murach zamkowych podzielone są na dwie części – te dotyczące historii sztuki oraz eksponaty historyczne i archeologiczne. W dawnych komnatach Sułkowskich można podziwiać sztukę, którą reprezentują m.in. Jan Matejko, Juliusz, Wojciech i Jerzy Kossakowie, Leon Wyczółkowski, Teodor Axentowicz, Jacek Malczewski, Adam Bunsch, Julian Fałat i wielu innych, a w dwóch osobnych salach prace artystów współczesnych, ściśle związanych z Bielskiem-Białą i regionem.

W pomieszczeniach północnego skrzydła dostępne są dla zwiedzających eksponaty związane z historią Bielska, regionu, jak i samego zamku. Można wśród nich zobaczyć zabytki archeologiczne, pochodzące z wykopalisk i sięgające prehistorii; eksponaty związane z szeroko pojętym rzemiosłem i przemysłem, z których Bielsko, a później również Biała słynęły przez setki lat; pamiątki z 20-lecia międzywojennego, kiedy austriackie Bielsko zostało objęte granicami Rzeczypospolitej; no i przede wszystkim liczne pamiątki po książętach Sułkowskich. Dodatkową atrakcją jest lapidarium, w którym Muzeum prezentuje przekrój zabytków architektonicznych – od średniowiecza po 2. połowę wieku XIX.

Tyle Miejsc
Leon Wyczółkowski Autoportret (1926)