wtorek, 7 lipca 2020

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie (ul. 3 maja 19)

Muzeum mieści się w XVII-wiecznym gmachu dawnego klasztoru, położonym przy reprezentacyjnym deptaku miejskim. Dwie galerie malarstwa, galeria rzemiosła artystycznego oraz wystawa historyczna i archeologiczna sprawiają, iż każdy miłośnik historii i sztuki znajdzie tutaj coś dla siebie.

W krużgankach dolnej kondygnacji prezentowana jest Galeria Malarstwa Europejskiego, w ramach której wyodrębnione zostały poszczególne działy tematyczne. Otwiera je galeria pejzażu z licznymi odmianami: sztafażem, wedutą i mariną. Następnie prezentowane są martwe natury, przedstawienia zwierząt i sceny rodzajowe. Ostatnią, a zarazem najbardziej wartościową część galerii stanowią dzieła odnoszące się do wątków biblijnych, mitologicznych i literackich. Wśród pokazanych dzieł malarskich z przełomu XVII, XVIII i XIX stulecia przeważają obiekty pochodzące z Galerii Dąmbskich – jednej z głównych kolekcji rzeszowskiego muzeum.

Niezwykle urozmaicone zabytki prezentowane są w Galerii Rzemiosła Artystycznego. Zobaczyć tu można: biedermeierowskie meble z pierwszej połowy XIX stulecia, również XIX-wieczne wyroby ceramiczne oraz zabytkowe szkło stołowe i pamiątkowe. Część ekspozycji stanowią damskie ozdoby biżuteryjne i przybory toaletowe. Interesującym uzupełnieniem galerii jest zbiór srebrnych torebek balowych z okresu od końca XIX stulecia do lat 20. XX wieku.

Miłośnicy malarstwa znajdą niezwykle atrakcyjną Galerię Malarstwa Polskiego. Wyeksponowano w niej malarstwo sztalugowe obejmujące obrazy olejne od XVIII wieku do 1939 roku. Dzieła zostały wystawione w układzie chronologiczno-tematycznym, dominują portrety ale zaprezentowano również pejzaże, weduty, sceny rodzajowe i martwe natury. Na ekspozycji prezentowane są działa wybitnych polskich malarzy, takich jak: Grottgera, Siemiradzkiego, Gierymskiego, Chełmońskiego, Świeszewskiego, Brandta, Kossaka, Mehoffera, Malczewskiego, Makowskiego, Wyczółkowskiego, Sichulskiego czy Boznańskiej.

O trudnych czasach zmagań o niepodległość Polski opowiada wystawa zatytułowana „Żołnierz polski 1914 – 1945. Kolekcja Jana Partyki”. W czterech salach wystawowych ukazane są kolejne etapy walk Polaków o niepodległe państwo. Prezentowane jest tutaj wyposażenie, broń i mundury oraz odznaczenia i odznaki pamiątkowe. Wystawa uatrakcyjniona została aranżacjami przedstawiającymi okopy Legionów Polskich z lat I wojny światowej oraz sztabu 3. Dywizji Strzelców Karpackich z okresu bitwy o Monte Cassino.

„Odkopana przeszłość - pradzieje Polski południowo-wschodniej” to tytuł archeologicznej ekspozycji ukazującej różnorodne aspekty życia człowieka w okresie od około 40 tysięcy lat p.n.e. do XIII wieku naszej ery. Zaprezentowano tutaj około 2000 tysięcy zabytków pochodzących z badań wykopaliskowych prowadzonych na terenie Polski południowo-wschodniej.

Tyle Miejsc
Johann Drechsler Martwa natura (1794)