piątek, 3 lipca 2020

Muzeum Zamkowe w Pszczynie (ul. Brama Wybrańców 1)

To wyjątkowe miejsce na mapie Polski prezentujące unikatowy typ rezydencji magnackiej, urzekającej autentyzmem. W zamku, którego kształt bryły nie zmienił się od prawie 150 lat, zachowało się około 80 procent oryginalnego wyposażenia z przełomu XIX i XX wieku. Zabytkowe wnętrza pieczołowicie odtworzono dzięki starym fotografiom z ok. 1915 roku i inwentarzom zamkowym, za co Muzeum zostało wyróżnione prestiżową nagrodą pozarządowej organizacji Europa Nostra. Zwiedzając kolejne komnaty zamku, ulegamy atmosferze i urokowi epoki, której przepych, bogactwo i wystawny tryb życia bezpowrotnie minęły wraz ze zmianami społecznymi, będącymi następstwem obu wojen światowych. Wystawy stałe: „Wnętrza XIX i XX-wieczne”, „Zbrojownia”, „Gabinet Miniatur”, „Znane i nieznane”, „Galeria portretów. W kręgu wolnych panów, hrabiów i książąt pszczyńskich”, „Sala Polska im. Księcia Józefa Poniatowskiego”.

Od kilku lat zwiedzający mogą też podziwiać użytkowane przez Muzeum odrestaurowane Stajnie Książęce należące niegdyś do kompleksu zamkowego. W ich skład, prócz powstałych w XIX wieku stajni, wchodzi również pochodząca z tego samego okresu wozownia, a ponadto XVIII-wieczny młyn oraz garaże z początku XX wieku.

Częścią Muzeum jest również malowniczo położony w pszczyńskich lasach Zameczek Myśliwski Promnice. Jego powstanie łączy się z pasją miejscowych książąt do polowań, czemu sprzyjały obfitujące w zwierzynę lasy. Zameczek odbudowany po pożarze w 1868 roku zachował po dziś dzień swój niezmieniony kształt i podobny układ pomieszczeń, m.in. obszerny hol oraz Wielką Salę służącą niegdyś paradnym ucztom, z imponującym neogotyckim kominkiem, witrażowymi oknami i trofeami łowieckimi dekorującymi ściany.

Tyle Miejsc