piątek, 26 czerwca 2020

Muzeum Kultury Ludowej (Kolbuszowa, ul. Wolska 36)

Z dala od miejskiego zgiełku na 30 hektarach parku etnograficznego odtworzono wsie Lasowiaków i Rzeszowiaków z przełomu XIX i XX wieku. Zgromadzono ponad 80 obiektów architektury drewnianej, wśród nich chałupy, stajnie, obory, chlewy, kurniki, stodoły, spichlerze, maneż, bróg, młyn wodny, wiatraki, kuźnie, olejarnia i garncarnia. Wśród budynków użyteczności publicznej znalazły się szkoła, karczma i remiza strażacka, a także okazały kościół pw. św. Marka Ewangelisty. Do najstarszych obiektów należą m.in.: dwór z Brzezin z 1753 r., spichlerz dworski z Bidzin z 1784 r., chałupa z Markowej z 1804 r. oraz kościół z Mielca-Rzochowa postawiony w 1843 r.

Budynki przedstawione zostały w ich naturalnych relacjach i środowisku podobnym do tego, które im kiedyś towarzyszyło. Poszczególne obiekty zestawione są w zagrody według układu siedliska, gdzie powstały. Zagrody zaś odtwarzają układy przestrzenne tradycyjnej zabudowy wsi. Znajdują się w naturalnym pejzażu przydomowych ogródków, sadów i pasiek, pól uprawnych, łąk i pastwisk, stawów, otoczone nadrzeczną zielenią i lasem. W niektórych obejściach hodowane są zwierzęta. Dopełnieniem ekspozycji są pokazy prac gospodarskich i polowych oraz tradycyjnych rzemiosł. Większość wnętrz mieszkalnych i gospodarczych urządzono sprzętami właściwymi dla danego miejsca i czasu, które jednocześnie opowiadają o codziennych zajęciach domowych. Dla przykładu w chałupie Kielarów z Markowej zaaranżowano pieczenie chleba.

Wystawa „A chłopska dusza niech w muzeum odpocznie” pomaga w poznaniu lasowiackiej i rzeszowskiej wsi z przełomu XIX i XX w. Dowiemy się tutaj: jak uchronić dziecko od złego uroku, co wolno było pannom, a co kawalerom, jak płaciło się muzykantom na weselu, jak to ze lnem bywało lub jak należało się wystroić na niedzielę. Wystawa "Młynarstwo. Siła wiatru i wody" oferuje coś niezwykłego. Uruchomiono maszynownię młyna wodnego z Żołyni Dolnej, gdzie można zobaczyć pracę wszystkich urządzeń młyńskich, a dzięki aplikacji multimedialnej zainstalowanej na dużym dotykowym ekranie - także historię młynarstwa. Ekspozycja zabawek drewnianych (licząca 420 przedmiotów) prezentowana jest w chałupie z Wrzaw.

Skansen leży w pobliżu Wschodniego Szlaku Rowerowego "Green Velo", a park etnograficzny to atrakcja turystyczna z certyfikatem "Miejsce Przyjazne Rowerzystom".

Tyle Miejsc