poniedziałek, 22 czerwca 2020

Muzeum Podkarpackie (Krosno, ul. Piłsudskiego 16)

Muzeum mieści się na terenie zabytkowego starego miasta, w dawnym Pałacu Biskupim, którego historia sięga XIV wieku. Wśród wystaw stałych na szczególną uwagę zasługuje Historia oświetlenia. Głównym trzonem ekspozycji jest unikatowa i największa kolekcja lamp naftowych w Europie, pochodząca z różnych wytwórni europejskich i światowych. Wystawa prezentuje najpopularniejsze źródła światła w porządku chronologicznym: od starożytnych lampek oliwnych przez nowożytne świeczniki po lampy elektryczne z pierwszej połowy XX wieku. Wyjątkowa aranżacja wnętrz wprowadza nas w klimat mieszczańskiego salonu przełomu wieków.

W Galerii twórców krośnieńskich XIX i XX wieku spotkamy się z bogatą przeszłością artystyczną miasta. Zaprezentowano na niej malarski i rzeźbiarski dorobek absolwentów polskich i zagranicznych szkół sztuk pięknych, związanych z regionem. Wśród nich znajdziemy prace uczniów Matejki - Stanisława Bergmana, Seweryna Bieszczada, Franciszka Daniszewskiego oraz twórców ostatniego półwiecza – Zdzisława Truskolaskiego, Bronisława Olszewskiego, Jana Ekierta oraz Władysława Kandefera. Na uwagę zasługuje obraz Seweryna Bieszczada „W karczmie” - wykonany w technice olejnej. Przedstawia niezwykłą scenę rozgrywającą się w karczmie, z nagromadzeniem licznych wątków ikonograficznych. Pełne wymowy płótno zostało namalowane przez artystę w 1885 r. w czasie kiedy mieszkał w Krakowie. Doskonała kolorystyka obrazu, wirtuozeria warsztatowa artysty, a także bardzo dobry stan zachowania tworzy wspaniały obraz, którym Muzeum może się poszczycić.

Tradycje podkarpackiego przemysłu szklarskiego zostały zaprezentowane na wystawie Szkło podkarpackich hut. Wyeksponowano tutaj pierwsze komplety szkła użytkowego produkowanego przez największe europejskie huty: Krośnieńskie Huty Szkła. Ekspozycja prezentuje szkło użytkowe i wyroby artystyczne. Uzupełnieniem wystawy jest zbiór fotografii prezentujących historię szklarstwa.